Sultan 2. Abdülhamid Anma Günü, Yaşamı Eserleri Sanat-Müzik-Kültür Osmanlı Saray Musikisi-Şarkıları

0
1998

Sultan II. Abdülhamid Anma Günü, Yaşamı Eserleri Sanat-Müziğe Bakışı Sunum ve Konseri
Sultan II. Abdülhamid Anma Günü, Yaşamı Eserleri Sanat-Müziğe Bakışı Sunum ve Konseri
19. Yüzyıl Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid Dönemi, Osmanlı Sarayı Müzikleri, Klasik Türk-Osmanlı Musikisi ve Klasik Batı Müziği (Sinevizyon ve Tarihi Görüntüler Eşliğinde)
Metin Yazarı, Sunan-Hazırlayan: Zerrin Yakartepe
Sultan 2’nci Abdülhamid Han’ın vefatının 100’üncü yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da anma etkinlikleri düzenlendi.
Sultan 2. Abdülhamid Hayatı Eserleri, Sanat ve Müziğe Bakışı, Sinevizyon ve Sunumlar Eşliğinde.
19. Yüzyıl Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid Dönemi, Osmanlı Sarayı Müzikleri, Klasik Türk-Osmanlı Musikisi ve Klasik Batı Müziği.
Eyüp Belediyesi Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sanatsal Yönü Anlatıldı.
Tarih: 13- Şubat-2016 Saat: 20:00
Mekan : Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, Istanbul
Etkinlik No : 45. Eyüp Belediyesi Sultan 2. Abdülhamid Beste ve Şarkıları Konseri, Piyano / Yaylı Tambur
Sultan 2. Abdülhamid Döneminde Osmanlı Sarayında Klasik Batı Müziği ve Sultan’a İthaf Edilen Besteler

Sultan 2. Abdülhamid’in Himaye Ettiği Türk Müziği Bestekarları Muallim İsmail Hakkı Bey, Rıfat Bey, Hacı Arif Bey ve Tanburi Cemil Bey’in Eserleri
Viyolonsel/Çello : Gokhan Karceba
Yaylı Tanbur : Gokhan Karceba
Solist : Burcu Vatansever
Sultan II. Abdülhamid Anma ve Hatırlama. Sultan 2. Abdülhamit Saray Müzisyenleri Eserleri Konseri, Piyano ,Yaylı Tambur, Viyolansel ve Solist,
Genç piyanist Güneş Yakartepe, “Sultan II. Abdülhamid Han Anma Etkinliği” konserinde müzikseverlerle buluştu.
Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konseri öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan 18 yaşındaki piyanist Yakartepe, “Konseri Sultan II. Abdülhamid’e sunacakmışım gibi heyecan içindeyim. Sultan Abdülhamid piyano ve yaylı konserlerini özellikle çok severmiş” dedi.
Yakartepe, Sultan II. Abdülhamid’in piyano ve keman çaldığının bilindiğini anlatarak, şehzadeliğinde Batılı sanatçılar Guatelli, Lombardini ve Alexan’dan piyano ve müzik dersleri aldığını aktardı. Müzik hayatına ilkokulda adım attığını ifade eden Yakartepe, şunları söyledi:
“Flüt çalarak başladım müzik hayatıma. Daha sonra zamanla yeni enstrümanlar çalmaya başladım ve bunların sayısı otuzu aştı. Daha sonra babamın hediye ettiği piyano ile tanışınca bütün zamanımı neredeyse piyanoya ayırır oldum. Sekizinci sınıfta Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümüne girdim. İyi bir piyanist olmak için günde yedi, sekiz saat çalışıyorum.”
Yakartepe, “Konservatuvarda bize hep Batı müziği öğretiyorlardı” diyerek, kendisinin ise Türk müziğine ilgisi olduğunu ifade etti.
Televizyonda senfonik ilahilerden oluşan bir programla müziğe bakışının değiştiğini kaydeden Yakartepe, şöyle konuştu:
“Senfonik ilahileri vardı, onları dinleyince çok hoşuma gitti. Hem kendi müziğimiz hem de klasik müziği birleştirmişti. Onu örnek alarak, ben de piyanoya geçip çalmaya başladım. Zamanla da kendi kendime çalışarak ilerlettim. Daha sonra da Türk müziğinin derinlerine girmek istedim. Bu konuda çeşitli araştırmalar yaparak Osmanlı son dönemlerinde piyano ve müziğe verilen önemi görünce klasik müzikle beraber Osmanlı ve özellikle II. Abdülhamid dönemi eserlerini de çalmaya çalıştım.”
Yakartepe, tasavvuf ve saray müziğine ait eserleri “komalı piyano” ile seslendirdiğine dikkati çekerek,Türkiye’de ilk kez komalı piyanoyu yurt dışından getirterek kendisinin kullandığını belirtti.
Eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümünde devam ettiğini vurgulayan Yakartepe, sözlerini “Farklı enstrumanların, farklı müziklerin beni çok geliştirdiğini düşünüyorum. Gelecekte gerek klasik müzikte, gerek Türk müziğinde kendimi geliştirmeye devam etmek istiyorum” diyerek tamamladı.
Konserde, Sultan II. Abdülhamid’e ithaf edilen Osmanlı, Hamidiye, 25. Cülüs Yılı marşları ve Türk müziği bestekarları Hacı Arif Bey, Muallim İsmail Hakkı Bey, Tanburi Cemil Bey, Rıfat Bey ve Tanburi Büyük Osman Bey besteleri seslendirildi.
Sultan Abdülhamid’in yaşamı ve eserleri ile ilgili görsellerin de sunulduğu konserde Yakartepe’ye çello ve yaylı tamburda Gokhan Karceba, vokalde Burcu Vatansever eşlik etti.
Konseri, Sultan II. Abdülhamid’in 3. kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve eşi Serized, oğlu Kayıhan ve torunu Muhammed Harun Osmanoğlu da izledi.

Hicaz Sirto, SULTAN ABDÜLAZİZ ANMA GÜNÜ Şarkıları-Eserleri-Müzikleri Sultani Besteler Sunumu-Konseri

Sultan Abdülaziz Anma Günü, Yaşamı Eserleri Sanatı, Besteleri, Müzikleri ve Kültür Yapıtları. Sultani Besteler Sunumu, Dönemin Osmanlı Saray Musikisi ve Şarkıları

PİYANO RESİTALİ: SULTANİ BESTELER Sultan Abdülaziz ve Eserleri Piyanist Güneş Yakartepe

Gultepe Kultur Merkezi, Istanbul, Turkey
47. Sultani Besteler: Sultan Abdülaziz ve Eserleri
Etkinlik Tarih:2016-03-18 Saat: 20:00
Sunu ve Konser Mekanı: Kağıthane Gültepe Kültür Merkezi, Istanbul
Konser ve Anma Etkinliği:47. Sultani Besteler: Sultan Abdülaziz ve Eserleri
Sanat Yönü Çok Güçlü Olan Osmanlı Padişahı, Sultan Abdülaziz Hem Klasik Batı Formunda Hem Türk Müziği Formunda Eserleri ile Müzik Tarihine Damgasını Vurmuştu.
Sultana İthaf Edilen Aziziye Marşı,
Sultan Abdülaziz’in Eserleri; Invitation A La Valse, Hicaz Sirto ve Hicaz Mandra
Oğlu Şehzade Mehmet Seyfettin Osmanoğlu ve Torunu Gevheri Sultanın Besteleri
Sultan Abdülaziz Döneminin En Önemli Müzisyenleri Hacı Arif Bey ve Zekai Dede’nin Eserleri
Piyano: Güneş Yakartepe
Kanun: Ramazan Söyler
Sunan-Hazırlayan: Zerrin Yakartepe
Sultan Abdülaziz Anma Günü, Yaşamı Eserleri Sanat-Müziğe Bakışı Sunum ve Konseri
19. Yüzyıl Osmanlı Sultanı Abdülaziz Dönemi, Osmanlı Sarayı Müzikleri, Klasik Türk-Osmanlı Musikisi ve Klasik Batı Müziği (Sinevizyon ve Tarihi Görüntüler Eşliğinde)
Metin Yazarı: Araştırmacı-Yazar Zerrin Yakartepe
Sultan Abdülaziz Han’ın kağıthane de ilişkileri ve önemli eserleri nedeniyle Etkinlikleri düzenlendi.
Osmanlı Sultanı Padişah Abdülaziz Hayatı Eserleri, Sanat ve Müziğe Bakışı, Sinevizyon ve Sunumlar Eşliğinde.
19. Yüzyıl Osmanlı Sultanı Abdülaziz Dönemi, Osmanlı Sarayı Müzikleri, Klasik Türk-Osmanlı Musikisi ve Klasik Batı Müziği.

CEVAP VER