Sultan 2. Abdülhamid Kimdir? Fiziksel Görünümü ve Kişiliği

0
10880
Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği. 2. Abdülhamid Dönemi Islahatları Reform Yenilik
Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği. 2. Abdülhamid Dönemi Islahatları Reform Yenilik

Sultan II. Abdülhamid Kimdir? Hayatı – Biyografi, Yaşamı, Özgeçmişi, Eserleri

Babası: Sultan Abdülmecid
Annesi: Tir-i Müjgan Kadın Efendi
Doğum Yeri: İstanbul (Eski Çırağan Sarayı)
Doğum Tarihi: 22 Eylül 1842
Vefat Tarihi: 10 Şubat 1918
Saltanat Tarihi: 1876 – 1909
Saltanat Süresi: 33 Yıl
Kabrinin Bulunduğu Yer: İstanbul (Divanyolu, II.Mahmud Türbesi)

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri
Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri

Sultan Abdülmecit’in oğludur. Henüz 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Sultan ölünce, bakımını Abdülmecit’in diğer çocuksuz eşi Piristû Kadın Efendi üstlendi. Piristû Kadın Efendi Abdülhamid’i kendi çocuğu gibi büyüttü. Babasının ölümünden sonra yerine geçen amcası Abdülaziz diğer şehzadelerle birlikte Abdülhamid’in eğitimiyle de yakından ilgilendi. Abdülaziz 1867 yılında çıktığı Avrupa gezisine Abdülhamid’i de beraberinde götürdü.

Amcası Abdülaziz’in 1876’da tahttan indirilmesi ve şüpheli koşullarda ölümü, ağabeyi V. Murat’ın tahta geçirildikten üç ay sonra ruhsal çöküntü geçirdiği iddiasıyla görevden alınarak Çırağan Sarayı’na hapsedilmesi olaylarına tanık oldu. 31 Ağustos 1876’da padişah ilan edildi ve 7 Eylül günü Eyüp’te kılıç kuşandı. Ağabeyinin yerine tahta geçirildikten sonra, her iki saltanat değişiminin mimarı olan Mithat Paşa’yı sadrazam yaptı.

33 yıl padişahlık yaptıktan sonra 27 Nisan 1909’da tahttan indirildi, 3 yıl Selanik’te bir konakta ev hapsinde tutulduktan sonra 1912’de İstanbul’a Beylerbeyi Sarayına getirildi. 10 Şubat 1918’de de İstanbul’da vefat etti. Büyükbabası için Divanyolu’nda yaptırılmış Sultan II. Mahmut Türbesi’inde yatmaktadır.

Fiziksel Görünümü ve Kişiliği

Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri 1
Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri Fiziksel Görünümü ve Kişiliği

Sultan Abdülhamid uzunca boylu, esmerce tenli, uzunca burunlu, ela gözlü, hafif kıvırcık sakallı idi. Güçlü bir zekası vardı ve kültürlü bir padişah olarak yetişti. Çok güçlü bir hafızaya sahiptir. Bir gördüğünü bir daha unutmazdı. Açık ve net bir konuşması vardı. En önemli özelliklerinden biri, kendisine anlatılanları uzun müddet sabırla dinlemesiydi.

Sultan Abdülhamid oldukça dindar bir insandı.

Kızı Ayşe Sultan babasının dindarlığını şöyle anlatmıştır:

Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri 3
Kızı Ayşe Sultan babasının dindarlığını şöyle anlatmıştır: Kişiliği Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri

“Babam doğru ve tam dinî itikada sahip bir Müslümandan başka biri değildir. Beş vakit namazını kılar, Kur’ân-ı Kerîm okurdu.Daima camilere devam ettiğini, Ramazanlarda Süleymaniye Camii’nde namaz kıldığını, o zamanlar camide açılan sergilerden alışveriş ettiğini hikâye tarzında anlatırdı.Babam herkesin namaz kılmasını, camilere devam edilmesini çok isterdi. Sarayın husus”i bahçesinde beş vakit Ezân-ı Muhammedi okunurdu. Babamın bir sözü vardı: “Din ve fen,” derdi. “Bu ikisine de itikat etmek caiz” olduğunu söylerdi.”

Sultan Abdülhamid çalışkan bir padişahtı. Günde muntazam 15-16 saat çalıştığı söylenmektedir. Kendisini devlet işlerinde görevli sayıp, çalışma saatleri dışında usta bir marangoz olarak atölyesinde çalışmıştır. Ayrıca Sultan gençliğinde at binme, yüzme, atıcılık gibi sporlara merak duymuştur. Tiyatro ve operaya da büyük ilgi duyardı. Yıldız Sarayı’nda yaptırdığı tiyatroda çeşitli oyun ve operaları hususi olarak getirtir ve ailesiyle birlikte seyrederdi. En sevdiği piyeslerden birisi, ünlü Alman şairi Friedric Schiller’in Haydutlar adlı eseridir.. La Traviata, Aida, Karnım, Faust, Maskot en sevdiği operalardandır.

Sultan Abdülhamid Kitap Koleksiyonu

Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri 2
Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği Sultan II. Abdülhamid Kimdir Hayatı – Biyografi Yaşamı Özgeçmişi Eserleri 2

Abdülhamid matbaa ve yayın işlerine çok meraklıydı. Modern matbaa makinelerini Türkiye’ye getirtip kaliteli divan eserleri bastırmıştır. Mesela Cem Sultan Divanı’nı mükemmel bir şekilde bastırıp bazı nüshalarını İngiltere’ye, Almanya’ya ve Amerika’ya göndertmiştir.

Abdülhamid dedektif romanlarına ve seyahatnamelere çok meraklı bir padişahtı. Abdülhamid’in 2 ile 5 bin adet arasında olduğu rivayet edilen bir polisiye roman koleksiyonu vardı ve bunların birçoğu Yıldız yağması sırasında ortadan kaybolmuştur. Sherlock Holmes’un bütün maceralarını eksiksiz olarak Osmanlıcaya tercüme ettirmiştir. Abdülhamid Yıldız Sarayında çok büyük bir kütüphane kurdurtmuştu.

 

 

 

 

 

CEVAP VER