NİKRİZ SİRTO Tanburi Cemil Bey, Osmanlı Sarayı Saz Eserleri

0
1275

Piyano Resitalleri NİKRİZ SİRTO Bestekar: Tanburi Cemil Bey, Klasik Türk Musikisi, Saz Eseri Müziği

Güzel Klasik Türk Musikisi Eserlerimizi Solo Enstrümantal Piyano ile Hiç Dinlediniz mi?
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, ” NİKRİZ SİRTO, Beste: Tanburi Cemil Bey” Klasik Türk Musikisi-Müziği Eserini Akustik Piyano ile İcra Etti.
Konserde Klasik Batı Müziğinden Popüler Popüler Müziğe Kadar, Klasik Türk Musikisi, Osmanlı Musikisi, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Yeşilçam Film ve Yabancı Sinema Müzikleri, Dizi Jenerik Müzikleri Olmak Üzere Çok Geniş Bir Yelpazede Yaklaşık 1,5 Saatlik Bir Performans Hedeflenmiştir.
Güneş Yakartepe; Türk Sanat, Halk ve Klasik Müziği Eserlerini Piyano ile Çalma Fikri Nasıl Doğdu.
Mimar Sinan Devlet Konservatuvarında, Klasik Batı Müziği Piyano eğitimi alan Güneş Yakartepe, Türk Müziği Şarkı ve Türkülerimize ilgisi nedeniyle, 15 yaşında iken Türkiye’mizin Güzel Şarkı ve Türkülerimizi Piyanoya uyarlama hedef seçmiştir. Türkü ve Şarkılarımızın Piyano Düzenlemelerini yaparak notalarını yazmaya başlamıştır
Bu İlginç Program, Türkiye’de İlk Defa Bu Konserde Denenmiş Olup Seyirciden Çok Olumlu Tepkiler Almıştır.
Bu Sayede Konser Her Yaştan, Her Yöreden, Her Karekterden İzleyiciyi Kucaklamak fırsatı Doğmuştur. Böylece Repartuar Salonun Tümüne Hitap Etme Şansı Yakalamıştır.
Bu Türk Müziği Eserinin, Piyano Nota Düzenlemesi; Konservatuvar Kompozisyon Öğrencisi, Güneş Yakartepe Tarafından Yapılmıştır.
Akustik Solo Piyano Her Telden Eserler, Türküler ve Şarkılar Konseri
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, 19 Yaş Konserleri
Piyanist Güneş Yakartepe, Piyano ile Canlı Konserler Serisi No: 22
Her Telden Karışık Enstrümantal Piyano Resitali
Piyano: Güneş Yakartepe (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Piyano Bölümü)
Eleştiri ve Güzel Yorumlarınızı Bekliyorum. Sevgi ve Saygılarımla…

NİKRİZ SİRTO, Beste: Tanburi Cemil Bey Ayrıntılı Bilgileri, Videoları, Sözleri

Tanburi Cemil Bey ve Kimdir? Tanburi Cemil Bey Biyografisi, Tanburi Cemil Bey Eserleri ve Besteleri ile İlgili Bilgiler Nedir?
Türk müziği tarihinin en büyük virtüözü olarak kabul edilen Tanburi Cemil Bey, romantik dönem bestekarı olarak kabul edilir. Sanat alanındaki yaratıcılığıyla günümüzde kendisinden söz ettiren “Tanburi Cemil Bey kimdir?”
Güzel yazı yazmasıyla da tanınan usta ismin, 1901’de Arap harfleriyle ve batı notasıyla yazdığı “Rehberi Musiki” kitabı, daha sonra Türk alfabesiyle yeniden okuyucuyla buluşturuldu. Kitap, Türk musikisi için Batı müziğiyle karşılaştırmalı olarak kaleme alınan ilk nazariyat kitabıdır. Usta sanatçının bir de yarım kalmış “Kemençe metodu” isimli bir çalışması olduğu biliniyor. Tanburi Cemil Bey’in hayatına ilişkin bilgiler, oğlu Mesud Cemil’in “Tanburi Cemil’in Hayatı” kitabı, yazar Lütfiye Aydın’ın “Dehanın Sesi” isimli kitabıyla günümüze kadar ulaştı.

Tanburi Cemil Bey Saz Eserleri Nelerdir?

Muhayyer Peşrev, Muhayyer Sazsemâîsi, Isfahân Peşrev, Isfahân Sazsemâîsi, Ferahfezâ Peşrev teknik, Ferahfezâ Sazsemâîsi, Şedarabân Peşrev, Şedarabân Sazsemâîsi, Hicâzkâr Peşrev, Hicâzkâr Sazsemâîsi, Kürdîlihicâzkâr Peşrev, Nevâ Peşrev, Mâhûr Peşrev, Sûzidilârâ Sazsemâîsi, Bestenigâr Sazsemâîsi, Nikrîz Sirto, Nikrîz Longa 1, Nikrîz Longa 2, Nikrîz Zeybek, Rast Zeybek, Hüseynî Oyun Havası.
Cemil Bey birçok talebe yetiştirmiştir. Bunların arasında Refik Fersan ve hanımı Fâhire Fersan, Fâize Ergin, Ressam Tahsin Bey, Saniye Burhan Cahit Hanım, bestekâr Rahmi Bey’in kızı Nâhide Hanım, Şemseddin Ziyâ Bey’in kızı Sâtıa Hanım, Ziyâ Hüznî Bey ve kızı Müzeyyen Hüznî Hanım, Bâb-ı Meşîhat Mektûbî Kalemi mümeyyizlerinden Kadı Fuad Bey, ablasının oğlu Hikmet Bey, Âtıf Esenbel ve Murat Öztoprak sayılabilir. Talebelerinden üslûbunu en iyi benimseyen tanburîler ise Hikmet Bey ile Fuad Bey olmuştur.
Enstrümantal Müzik Nedir?
Fon Müziği, Sözsüz Müzik Veya Enstrümantal Müzik; Bir Müzik Eşliğinde, Hiçbir Kişi Tarafından Herhangi Bir Söz İle Seslendirilmeden Ve Belirli Ritmi Bulunan Müzik Türüdür. Genellikle Bir Şiir, Hikâye, Vs. Okunurken Arka Plan Olarak Çalınır. Günümüzde Sadece Bu Tarz Müzikleri Dinleyenler De Mevcuttur.

Enstrümantal Eşanlamlı Kelimeleri Nedir ?
Enstrumantal, Karaoke, Ezgi, Slow, Sözsüz, Melodik, Melodisel, Ezgisel, Çalgı İle Çalgısal Müzik, Yemek, Fon Müziği, Hafif Müzik, İnstrumantel, Arka Plan, Karoke, Piyano Solo Eser Slow Dinlendirici Rahatlatıcı Musiki

 

CEVAP VER