Osmanlı Marşları YILDIZ MARŞI Ottoman Marche-Music, Padişah 2. Abdülhamid Saray Marş Müzik, Beste: Guatelli

0
2101


Çok Güzel, Bilinmeyen ve Hiç Dinlemediğiniz Osmanlı Marşları. Notalarını Bulamayacağınız Muhteşem Osmanlı Marş- Müzikleri Callisto Guatelli

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’e İthafen Yazılan Marş: YILDIZ SARAYI MARŞI, Bestekar: Callisto Guatelli 1819, Une revue a Yıldız Marche Ottoman Empire Music Yildiz Palace Museum

EL YAZMASI ORJİNAL NOTA KİTABI ÜZERİNDE YAZAN BİLGİLER

Marche. (Une revue a Yıldız Marche : Composee et humblement dediée a S.M.I. le Sultan Abd-ul Hamid Khan II; A l’occasion de l’aniversaire de son avecemet au …)
Zevk-bahş-ı ruh-ı âlemiyan şevketlû kudretlû Gazi Sultan Abdülhamid Han-ı Sani Efendimiz hazretlerinin cülus-ı hümayun-ı mehabet-makrun-ı şehinşahileri tebrikini havi Guatelli Paşa kulları tarafından tanzim olunan marştır
Dil: French
Dil Kodu: fre ota
Besteci, Yazar: Guatelli, Callisto, (1819-1900)
Yayın Bilgileri: [yayınyeri yok] : [el yazması], [tarih yok].
Fiziksel Tanımlama: 1 partitür (5 s.) ; 340×270 mm.
Konu Başlığı: Marş — Osmanlı İmparatorluğu

EL YAZMASI ORJİNAL NOTA KİTABI BİLGİLERİN TERCÜMELERİ

Marche. (Une revue a Yıldız Marche : Composee et humblement dediée a S.M.I. le Sultan Abd-ul Hamid Khan II; A l’occasion de l’aniversaire de son avecemet au …) = Zevk-bahş-ı ruh-ı âlemiyan şevketlû kudretlû Gazi Sultan Abdülhamid Han-ı Sani Efendimiz hazretlerinin cülus-ı hümayun-ı mehabet-makrun-ı şehinşahileri tebrikini havi Guatelli Paşa kulları tarafından tanzim olunan marştır/ Par C. Guatelli.
Yıldız marşı-Marche.
Zevk-bahş-ı ruh-ı âlemiyan şevketlû kudretlû Gazi Sultan Abdülhamid Han-ı Sani Efendimiz hazretlerinin cülus-ı hümayun-ı mehabet-makrun-ı şehinşahileri tebrikini havi Guatelli Paşa kulları tarafından tanzim olunan marştır.
[yayınyeri yok] : [el yazması], [tarih yok].
1 partitür (5 s.) ; 340×270 mm.
Marş–Osmanlı İmparatorluğu
YILDIZ SARAYI MARŞI, Bestekar: Callisto Guatelli Paşa, 2. Abdülhamid’e İçin Yazılan Marş: Solo Piyano, Ottoman Marche, Osmanlı Resmi Marşları
Osmanlı Türk Ulusal Marşları, Türk Osmanlı Hanedanları – Osmanlı Devleti Saray Müzikleri
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, ” YILDIZ SARAYI MARŞI” Osmanlı Ulusal Marşı Eserini, Hazırladığı Altyapının üzerine Kuyruklu Piyano İle Çaldı.

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği. 2. Abdülhamid Dönemi Islahatları Reform Yenilik
Sultan 2. Abdülhamid Kimdir Fiziksel Görünümü Ve Kişiliği. 2. Abdülhamid Dönemi Islahatları Reform Yenilik

OSMANLI’NIN SON SARAYI: YILDIZ SARAYI KISA BİLGİ

Yıldız Sarayı; Saray, köşk, bahçe, yönetim ve koruma yapılarıyla 500 bin metrekarelik bir koruluğa sahip olan,çeşitli dönemlerde yapılan ilave binalarıyla Türk ve Osmanlı mimarisinin en son örneğini içinde barındıran kompleks bir saraydır.
Sultan II. Abdülhamid ve Yıldız Sarayı, bir bütünün iki parçası gibidir. Hünkâr, Dolmabahçe Sarayı’nı güvenli bulmayıp, denizden ve karadan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla boğaza nazır Beşiktaş ve Ortaköy tepesinde bulunan saraya yerleşir.
Kasik Türk Osmanlı Müziği Musikisi, İngilizce: Ottoman Empire Music March, Fransızca: Ottomane Musique, Almanca: Osmanische Musik, Osmanische Musik Marche

GÜNEŞ YAKARTEPE; TÜRK MÜZİĞİ VE OSMANLI ESERLERİNİ PİYANO İLE ÇALMA FİKRİ NASIL DOĞDU?

Mimar Sinan Devlet Konservatuvarında, Klasik Batı Müziği Piyano Eğitimi Alan Güneş Yakartepe, Türk Müziği Şarkı ve Türkülerimize İlgisi Nedeniyle, 15 Yaşında İken Türkiye’mizin Güzel Şarkı ve Türkülerimizi Piyanoya Uyarlama Hedef Seçmiştir. Bunun Yanında Türk Tarihi ve Osmanlı Müziği Sevgisi Nedeni İle Bu Müziklerin Piyano Düzenlemelerini Yaparak Notalarını Yazmaya Başlamıştır. Makamsal Türk Musikisi Üzerine Araştırma Yaparak, Gerektiğinde Komalı Piyano’da Çalarak Eserleri O Zaman ki Makam ve Usüller İle Çalabilmeyi Hedef Seçmiştir.
Bestelere Ulaşabilmek İçin Yıldız, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi ve Türkiye Osmanlı Devlet Arşivleri Araştırılmıştır. Eserlerin Klasik Batı Müziğindeki Gibi Piyano Notaları Olmadığından Piyano Eşlik Notalarını Kendisi Armonize Etmeye Çalışmıştır.
Konserlerinde, Klasik Batı Müziğinden Popüler Müziğe Kadar, Klasik Türk Musikisi, Osmanlı ve Saray Musikisi, Mehter-Askeri-Milli Marşlar,Türk Halk-Sanat Müziği, Dizi-Sinema Film Müzikleri Olmak Üzere Çok Geniş Bir Yelpazede Yaklaşık 1,5 Saatlik Bir Performans Hedeflenmiştir.
Osmanlı Müziği Eseri Piyano ve Nota Düzenleme: Gunes Yakartepe
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, 16 Yaş (2013) Konser ve Piyano çalışmaları
Enstrümantal Osmanlı ve Türk Klasik Müziği Saz Eserleri Solo Piyano Serisi: 1
Piyanist Güneş Yakartepe, Komalı Piyano İle Osmanlı Sarayı Müzikleri
Ümit Ederim Seversiniz. Değerli Yorumlarınızı Bekliyorum.

CEVAP VER