Osmanlı Sarayında Resim Sanatı Ressam; Sultan Abdülaziz

0
6678
Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Eserleri. Osmanlı’nın 32. Padişahı Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Açılan Eskizlerden Yağlı Boyalara Resim Sergisi. Ressam Sultan Abdülaziz
Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Eserleri. Osmanlı’nın 32. Padişahı Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Açılan Eskizlerden Yağlı Boyalara Resim Sergisi. Ressam Sultan Abdülaziz

Osmanlı Sarayı Resim Sanatçısı , Sanatçı Padişahlar Ressam; Sultan Abdülaziz

Kendinden önceki Osmanlı padişahları gibi sanata destek veren Sultan Abdülaziz, musiki ve hat sanatıyla uğraşmasının yanı sıra resimle de yakından ilgiliydi. Sarayda görevlendirdiği yabancı ressamlarla yakından ilgilenen Sultan Abdülaziz, yapılmasını istediği kompozisyonların eskizlerini bizzat kendisi çizerdi.

Sarayın Bilinmeyen Ressamı; Sultan Abdülaziz Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan “Eskizlerden Yağlı boyalara Ressam Sultan Abdülaziz” adlı sergide sanatseverlerin beğenisine sunulan 12 imzasız ünlü tablonun Abdülaziz’in elinden çıktığı yönünde güçlü deliller mevcut.

Gelmiş geçmiş en büyük Türk imparatorluğunun, yedi cihana hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun liderleriydi onlar. Osmanlı padişahı dendi mi akla önce, güç ve ihtişam gelirdi. İslam halifesiydiler, İslam’ı yaymak için cenk ettiler; at binip, kılıç kuşandılar. Nice krallar, devlet adamları önlerinde eğildi. Ama insandılar aynı zamanda.

Osmanlı deyince ‘harem’ gelmemeli akla. Padişahların her birinin faklı yetenekleri, farklı zevkleri vardı. Şimdilerde hobi diye adlandırdığımız, hayattan zevk almak için edinilen uğraşları vardı onların da. Kimi yürekleri titreten şiirler yazmaya, kimi göz kamaştıran mücevherler tasarlamaya, kimi musikiye, kimi de bahçıvanlığa merak salmıştı.

Osmanlı’nın 32. padişahı Sultan Abdülaziz’in ise resme karşı ne denli yetenekli olduğu, Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan “Eskizlerden Yağlıboyalara Ressam Sultan Abdülaziz” adlı sergiyle gözler önüne serildi.

Sanata olan ilgisi ve yeteneği malum olan Sultan II. Mahmut ve Pertevniyal Sultan’ın çocuğu olarak 8 Şubat 1830’da dünyaya gelen Sultan Abdülaziz, daha şehzadeliği döneminde Qués ve Schranz gibi sanatçılardan resim dersleri aldı.

Abdülaziz, resim sanatına duyduğu ilgi ve elbette yeteneği ile sarayda yeni bir oluşumun da kurucusu oldu. Maiyetinde ressamlar çalıştıran Osmanlı Sultanı, saray koleksiyonu için de yurt dışından eserler satın aldırdı.

Bir Batı sanatı olan resme ve dahi heykele ilgisi olması münasebetiyle yüzü Batı’ya dönük olarak bilinen Sultan Abdülaziz, Osmanlı sultanları arasında Avrupa’ya ilk resmi ziyareti gerçekleştirmiş olan padişahtır aynı zamanda.

1867 yılında Paris, Londra ve Viyana’yı ziyaret eden Sultan, III. Napolyon’un davetine icabet ederek Paris’te açılan büyük bir sanat sergisine katıldı.

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan Sultan Abdülaziz sergisinin danışmanlığını yapan sanat tarihi uzmanı Ömer Faruk Şerifoğlu, Abdülaziz’in Paris’teki sergide ilk olarak Türk pavyonunu ziyaret ettiğini yazıyor.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Kimdir. Ottoman Empire Ottomano Abdul Aziz Sultano Abdulaziz Padishah İmperial Of Ottomane
Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Kimdir. Ottoman Empire Ottomano Abdul Aziz Sultano Abdulaziz Padishah İmperial Of Ottomane

Şerifoğlu’nun, sergiyle ilgili hazırlanan albüm için kaleme aldığı makalede belirttiğine göre Sultan Abdülaziz’in ziyaret ettiği Türk pavyonunda, o dönem Paris’te resim eğitimi gören Şeker Ahmet Paşa’nın çizdiği karakalem Abdülaziz portresi de sergileniyordu. Şerifoğlu, bu serginin, Şeker Ahmet’in ilk Türk saray ressamı olmasının da önünü açtığını vurguluyor.

CEVAP VER