Sultan Abdülaziz Brüksel, Prusya ve Viyana’dan sonra Dolmabahçe’de…

0
1234
Paris Seyahatinde Kullanlan Saltanat Vagonu Rahmi Koç Müzesi Sultan Abdülaziz 1
Paris Seyahatinde Kullanlan Saltanat Vagonu Rahmi Koç Müzesi Sultan Abdülaziz 1

Sultan Abdülaziz Brüksel, Prusya ve Viyana’dan sonra Dolmabahçe Sarayı’nın rıhtımına ayak basarken “Ecdad at sırtında ve fütuhat gayesiyle giderdi…Bizler ise şimdi, trenle, vapurla ve ancak Siyaset için gidebiliyoruz!…” demişti…

Sultan Abdülaziz, Paris ve Londra Seyahatlerinin ardından, 23 Temmuz.1867’de Belçika’ya geçmiş, Brüksel’de Kral II. Leopold ile buluşmuştu.

Yoğun programı nedeniyle Berlin’den gelen daveti geri çevirmek zorunda kalmış, ancak Prens Otto von Bismarck’ın israrları üzerine Prusya Kralı I. Wilhelm ve Kraliçe Augusta ile Berlin’e 460 km. uzaklıktaki Koblenz’de görüşmüştü.

27 Temmuz Salı günü sabah 07:00 sıralarında tren ile Viyana Garında Viyana Valisi Kont Korinski, General Harting, Emniyet Müdürü şövalye Strobach ve başlarında Dr. Zelinka olmak üzere Viyana Belediye Meclisi üyeleri tarafından karşılanmış, üç gün Avusturya İmparatoru François Joseph’in misafiri olarak kalmak üzere İmparatorluğun yazlık sarayı Schönbrunn Sarayına geçmişti.

Sultan, Viyana’da müzeleri gezdikten sonra Budapeşte’ye uğramış, Vidin yoluyla Tuna nehrinden hareketle, Ruscuk ve Varna’ya, Varna’dan da tekrar Sultaniye yatına binerek 7 Ağustos’ta İstanbul’a dönmüştü.

Sultan Abdülaziz Sultaniye yatından inip Dolmabahçe Sarayı’nın rıhtımına ayak basarken,
“Ecdad at sırtında ve fütuhat gayesiyle giderdi…Bizler ise şimdi, trenle, vapurla ve ancak Siyaset için gidebiliyoruz!…” demişti…

CEVAP VER